Navlun bedeli, ticaret ve taşımacılık esnasında taraflardan birinin ödediği bedel yani ücret olmaktadır. Navlun bedeli nedir sorusu sıkça sorulmaktadır. Özellikle deniz ticareti ile öne çıkan navlun farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Her taşımacılık tipine uygun bir bedel söz konusudur. Navlun bedelleri taraflarca ödenmekte ve bunun belgelendirilmesi gerekmektedir çünkü bir navlun sözleşmesi bulunmaktadır. Bu navlun sözleşmesi kapsamında navlunun iptal edileceği durumlar, navlunun nasıl geçerli olacağı üzerinde bilgiler de bulunmaktadır. Navlun bedeli söz konusu olduğunda bu ödenmesi gereken bir bedeldir. Bu nedenle ya satıcı ya da alan kişi navlun bedelini muhakkak ödemelidir. Bedel ortak olarak çıkarılmakta ve birtakım hesaplamalar sonucu yapılmaktadır. Navlun bedeli içerisine dahil olan pek çok unsur bulunmaktadır.

Navlun Bedeli Hesaplaması

Navlun bedeli hesaplaması yaparken eksiksiz olması gereken bazı bilgiler vardır. Bunlardan ilki malı taşıyan kişi olmaktadır. Taşıyan kişi veya firma navlun sözleşmesi içinde yer almalıdır. Bunun dışında taşınan malın cinsi, malın tonajı ve malın adedi bilinmelidir. Bu bilgiler eksiksiz olarak yazılmalıdır. Bunlara ek olarak ödeme biçimi de eklenmelidir. Öncesinde belirlenen bu işlemler sayesinde taşıma pratik bir biçimde gerçekleşmektedir. Bunlara ek olarak malın çıkış ve varış noktası da dikkate alınmaktadır. Yolda aracın harcadığı yakıt hesap edilmektedir. Bu nedenle araç seçimini bilmesi gerekmektedir. Sözleşme tarihi de yer almalıdır ki bunlara ek olarak taşıma şartlarının sözleşmede bulunması, sonrasında yaşanacak olumsuz bir durumu belgeleme gereksiniminden olmaktadır. 

  • Karayolu İçin Navlun Bedeli Hesaplaması

Karayolu navlun bedeli hesaplanırken dikkat edilecek faktörler yukarıdakilere ek olan faktörlerdir. Karayolu taşımacılığı sıkça öne çıkan bir taşıma biçimidir. Bunun sebebi ise yol ağının odlukça geniş olmasıdır. Burada dikkat edilen iki unsur hem bütün yük hem de parsiyel yük taşımacılığı olmaktadır. Bunlar birbirinden ayrı hesaplanmaktadır. Komple yük hesaplamasında çıkış ve varış mesafesi ve yakıtın o günkü şartlarına bakılmaktadır. Parsiyel taşımacılıkta ise yükün hacmi ve ağırlık dikkate alınmaktadır. 

  • Denizyolu İçin Navlun Bedeli Hesaplaması

Deniz yolu navlun bedeli hesaplanırken yükün hacmi ve yol mesafesi dikkate alınmaktadır. Çünkü denizyolu taşımacılığı hacim açısından oldukça büyük yükler için tercih edilmektedir. Bu nedenle yükün hacmi dikkat edilen ilk noktalardan olmaktadır. Elbette konteynerler da dikkate alınmakta ve konteynere göre hesaplama yapılmaktadır.

  • Havayolu İçin Navlun Bedeli Hesaplaması

Havayolu için navlun bedeli hesaplama söz konusu olduğunda genellikle hacmi ve ağırlığı küçük yükler öne çıkmaktadır. Yani burada yükün kendisi ile birlikte ağırlığı, kapladığı alan ve oranı oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak piyasalara göre yakıtın ücreti de dikkate alınmaktadır. 

Navlun bedeli hesaplanırken dikkat edilecek pek çok bilgi bulunmaktadır. Bunların hesaplaması için bu alanda uzman kişilerden faydalanmak gerekmektedir. İletişim Gümrük olarak bizler bu süreci en profesyonel biçimde yürütmekteyiz.