Navlun ne demek ve navlun bedeli nedir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Bunun sebebi de aslında birçok farklı taşımacılık içerisinde bu terimin yoğun olarak geçmesi olmaktadır. Navlun terimi nakliye sürecinin adeta vazgeçilmez bir parçasıdır ve kara, deniz, demir ve havayolu taşımacılığında tercih edilmektedir. Navlun için kısaca nakliye bedeli demek mümkündür. Nakliye bedeli, nakliye sürecindeki pek çok unsur ile ilişkilidir. Bu nedenle navlunun birçok faktöre göre değiştiğini bilmek gerekmektedir. Aslında ticari sözleşme olarak da söz etmek gerekmektedir. Çünkü bir navlun sözleşmesi bulunmaktadır ve taşıyan ve teslim alan arasında gerçekleşmektedir. Bu bedel mal odaklı bir bedel odluğundan araca eklenen malın bedeli olarak da düşünülmektedir. 

Navlun Sözleşmesi Nedir?

Navlunun ne olduğunu anlayabilmek için navlun sözleşmesi nedir, bunu da bilmek gerekmektedir. Navlun sözleşmesi sayesinde ödeyen kişi belirlenmektedir. İki farklı tip bulunmaktadır. Biri “freight collect” iken diğeri “freight prepaid” olmaktadır. Freight collect ödemenin alıcı tarafından yapılacağını söylerken freight prepaid de ihracatçının ödeyeceğini belirtmektedir. Bu belge içerisinde farklı unsurlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında aracın yük ile uyumu yer almaktadır. Yani araç temini yüke uygun şekilde gerçekleşmelidir. Bunun yanında taşıma türü ile uyumlu bir sevkiyat biçimi de gerekmektedir. 

Bunların yanında navlun sözleşmesinin sona ermesi gereken durumlar da iki tarafın bilmesi gereken durumlar olmaktadır. Pişmanlık, yükleme ya da boşaltma yapılacak yerlere birtakım sebepler nedeniyle el konulması, olası savaş ve harp durumu ile araca devletin el koyması gibi durumlar bu kategoriye girmektedir. Sözleşmede yer alan bazı bilgiler eksiksiz olmalıdır. Ödeme biçimi, yükün adedi, yükün ağırlık açısından oranı, yükün cinsi, taşıma biçimi, tarih, araç seçimi ve kişi ya da firmanın iletişim bilgileri gerekmektedir. 

Navlun Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Navlun hesaplaması aslında fiyat hesaplamadır. Navlun hesaplamasını belirleyen en temel unsur taşımacılığın tipi olmaktadır. Yani taşımacılık karayolu ise fiyat farklı iken denizyolu ise fiyat daha farklı olmaktadır. Çünkü bunlara b ağlı olarak ek ücretler görülebilmektedir. Navlun hesaplaması yaparken yukarıda belirtilen bilgiler de dikkate alınmaktadır. Özellikle malın miktarı ve ebattı oldukça önemlidir. Tüm bunlar dikkate alındığında net bir hesaplama yapılabilmektedir.