İstanbul gümrük müşavirliği firmaları arasında yer alan firmamız bu hizmetleri vererek başarılı bir ticari süreci gerçekleştirmektedir. Gümrük müşavirleri gümrük süreci ile ilgili belgeleri hazırlama, düzenleme ve ithalat ile ihracatı hızlandırma görevine sahiptir. Bu nedenle gümrük müşavirliği hem önemli hem de ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmektedir. Müşterinin ödemesi gereken vergiler, sahip olması gereken sertifikalar ve bunların aylık ya da yıllık düzenlemeleri üzerine birçok çalışma yapmaktadır. Gümrük müşavirinin iş tanımı oldukça geniştir. Gümrük müşavirliği firmaları sıkı bir çalışma gerçekleştirmekte, bu sayede ticarette hızlanma olmaktadır. Ticaret sürecinde oluşacak evrak hata veya eksikleri için bu durum oldukça önemlidir. 

Gümrük Müşavirliği Nedir?

Gümrük müşavirliği nedir ve ne iş yaparlar merak konusu olmaktadır. Gümrük müşavirlerinin tam olarak ne iş yaptığını bilmek için Gümrük Kanunu’nun 7861 numaralı kanunu yeterli olmaktadır. Yani aslında gümrük müşavirleri gümrük sürecinde var olan tüm işlemleri takip etmekte ve bu işlemleri kanunlara uygun bir biçimde sonuçlandırmaktadır.

Gümrük müşavirleri müşterilerin işleri bazında gereksinim duyulan tüm belgeleri bilmelidir. Bu belgelerin toparlanması, eksiksiz olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda ödenmesi gereken vergiler ve harçlar da zamanında yatırılmalıdır. Elbette görev tanımı bunlarla sınırlı değildir. Gümrük müşavirleri ithalat ve ihracat süreçlerinde gereken tüm belgeleri yasaya uygun hazırlamalıdır. Buna ek olarak sigorta durumlarına da bakmakta, güncel ithalat ve ihracat kısıtlamalarını, kotalarını takip etmek gerekmektedir. Bunlara ek olarak müşterilere tavsiyede de bulunulabilmektedir. Bu durum sayesinde müşteriler ithalat ve ihracat sürecini daha sağlıklı yürütebilmektedir. 

Gümrük Müşavirliği Firma Hizmetleri Nelerdir?

Gümrük müşavirliği hizmetleri firmalara göre değişmektedir. Her firma her işlemi yapmak zorunda olmakla birlikte bütün işlemler tarafımızca sağlanmaktadır. İthalat gümrükleme yapılan ilk işlemlerden olmaktadır. İthalat kısaca dışalım olmakla birlikte dış ticaretin önemli bir parçasıdır. Burada yapılması gereken işlemler sırası bulunmaktadır. Bu işlemler kapsamında bir vergi ve masraf tablosu oluşturulmalıdır. İşlemin bütünü tarafımızca takip edilmektedir ve dijital arşive geçilerek saklanmaktadır. Bir diğer hizmet ise ihracat olmaktadır. İhracat dış satım olup ticaretin önemli bir parçasıdır. Birçok malın farklı ülkelere satılması ile gerçekleşen işlemde birçok aşama bulunmaktadır. Burada gerekli olan evraklar da tarafımızca sağlanmaktadır. Burada ilk aşama yurt dışına gönderilecek malın fizibilite çalışması olmaktadır. Bunlara çek listesi gibi evraklar da dahil olmaktadır. Nakliyeci şirket de bu aşamada önemlidir. 

Serbest bölge işlemleri ile giriş ve çıkışlardaki süreci yönetmektedir. Burada depolama hizmeti de verilmekte ve gümrük onayı için vakit kazanılmaktadır. İzinler talep edilmekte ve bunlar gibi birtakım çözümler sunulmaktadır. Antrepo ve transit işlemleri ile 8 gümrük rejimi içerisinden birine tabi tutulması işlemi gerçekleşmektedir. Transit ve antrepo çeşitleri içerisinden uygun olan seçilmektedir. Lojistik çözümler ve depolama ile gümrük süreçlerinde birtakım lojistik destekler verilmekte ve depolama için uygun alanlar sunulmaktadır. 

Gümrük Müşavirliği Firma Ücretleri

Gümrük müşavirliği firma ücretleri yapılacak işlemin kapsamına göre değişime açıktır. Bazı durumlarda ticaret sürecinin bütünü yürütülmekte, bazen ise sadece fikir danışmak gerekebilmektedir. Buna ek olarak lojistik çözümler ve depolama imkanları da sunulmaktadır. Elbette taşınan malın değeri, korunma biçimi gibi durumlar da gümrük müşavirliğinde fiyatı etkilemektedir. İletişim Gümrük Müşavirliği firmamız ile iletişime geçerek size en uygun fiyat teklifini alabilmeniz mümkündür. İletişim numaramızdan arama yapmak veya internet üzerinden iletişime geçmek sizlerin tercihi olacaktır.